Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
BURHAN-TOSUN-M-LK-OF-S-LOGO
BURHAN-TOSUN-M-LK-OF-S-LOGO
TOSBAA-KARAVAN-png-LAN-VERELECEK-png

Ankara'da “Peru Ulusal Günü” resepsiyonu düzenlendi

Ankara'da “Peru Ulusal Günü” resepsiyonu düzenlendi
BURHAN-TOSUN-M-LK-OF-S-LOGO

ANKARA (AA) – Peru'nun Ankara Büyükelçisi Cesar De las Casas, Peru ve Türkiye'nin yararına olacak ticari işbirliği arayışına devam edeceklerini belirtti.

Peru'nun Ankara Büyükelçiliğince, Büyükelçilik konutunda "Peru Ulusal Günü" resepsiyonu düzenlendi.

Birçok ülkenin büyükelçisi ile çok sayıda davetlinin katıldığı etkinlik, iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başladı.

Peru'nun Ankara Büyükelçisi De las Casas, burada yaptığı konuşmada, Peru ve Türkiye arasındaki işbirliğine dikkati çekerek, "İki ülkenin paylaştığı olumlu ilişkiler çerçevesinde, iki tarafın da yararına ticari gelişim için arayışa devam edeceğimiz alanlar var. Birlikte doğru yönde ilerlediğimize inanıyoruz." ifadesini kullandı.

Peru ve Türkiye'nin ortak yönlerine dikkati çeken De las Casas, "Coğrafi uzaklığa rağmen Perulular ve Türkler, antik kültürlerin zenginliğine katkıda bulunan büyük medeniyetlerin beşiği olmanın gururu gibi birkaç ortak şeye sahip. Bu da bizi bu meselelerin görüşüldüğü uluslararası toplantılarda ortak haline getiriyor." değerlendirmesinde bulundu.

De las Casas, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Peru ve Türkiye'nin ortak sorunu olan bu meselelerde Türkiye ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

Peru'nun bağımsızlığının 202 yıl önce ilan edildiğini anımsatan De las Casas, bunun hem Perulular hem de 19. yüzyılın başından beri özgür ve bağımsız Güney Amerika hayali kuranlar tarafından kutlandığını belirtti.

De las Casas, Peru Ulusal Günü'nün bölge için önemine işaret ederek, "Bugün sadece Peruluların bağımsızlığını değil aynı zamanda Latin Amerika kıtasının birliğini ve kardeşliğini kutluyoruz." dedi.

Ülkesindeki 1000 yıllık kültüre, biyolojik çeşitliliğe, mutfağa, farklı dillere, madenciliğe ve balıkçılığa işaret eden De las Casas, bunların Peru ekonomisinin sütunları olduğunu kaydetti.

BURHAN-TOSUN-M-LK-OF-S-LOGO
Reklamı Geç
TOSBAA-KARAVAN-png-LAN-VERELECEK-png