Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
BURHAN-TOSUN-M-LK-OF-S-LOGO
BURHAN-TOSUN-M-LK-OF-S-LOGO
TOSBAA-KARAVAN-png-LAN-VERELECEK-png
admin

EY HACCA GİDEMEYEN KARDEŞİM!

 Eğer bu yıl sana da hac nasip olmamışsa, bu yıl da tavaftan, telbiyeden ve Arafat’ta vakfe yapmaktan mahrum olmuşsan üzülme, endişelenme, mahzun olma! Hacca gidememişsen, hacca gidenlerin ecirlerinden de mahrum değilsin ya! Haccı kaçırmış olman, hacca gidenlerin ecirlerini kaçırdığın anlamına gelmiyor.

❷ “Ramazan ayını iyi değerlendiremedim”, “o mübarek ayda gaflete düşüp gereği gibi kulluk yapamadım” diyorsan işte ayağına müthiş bir fırsat daha geldi! Ramazan’ı telafi etmen ve onda ulaşamadığın kulluk makamını yakalayabilmen için Zilhicce’nin ilk on günü kaçırılmaması gereken harika bir fırsattır. Öyle ya, kerem sahibi Rabbimiz’in “kullarım mutlaka cennete gitsin” diye sunduğu fırsatlar zincirinin ardı arkası kesilir mi hiç?

❸ Şu an önümüzde öyle fırsatlar var ki, bu fırsatlar aslında hacıların bile kendisini elde etmek için çabaladığı, sırf onun için hacca gittiği müthiş fırsatlardır.

Onlar da ne, mi diyorsun?

→ Mesela günahlardan arınma,

→Mesela hata ve kusurlarla kirlenmiş amel defterini beyazlatma,

→ Mesela ecirleri kat kat artırma,

→ Mesela âlemlerin Rabbi olan Allah’a yakınlaşma…

Tüm bunlar, bu günlere erişen her mü’min kula sunulmuş fırsatlardır. Bu fırsatları elde etmek için ille de hacı olmana gerek yok; Allah subhânehu ve teâlâ, hacca imkân bulamayanlara da kereminden bu fırsatları bahşetmiştir.

❹ Sakın ha bu yıl da “iki kere zarar edenlerden” olma!

→Hem hacca gidemeyerek zarar edenlerden,

→Hem de hac günlerinde Allah’ın alternatif olarak sunduğu sevap kapılarını kapatarak zarar edenlerden…

Sakın ha bu iki zarara birden muhatap olup kârlı alışveriş günlerini kaçırma!

❺ Allah’ın kendisine bahşettiği nimetlerin kıymetini bilmeyenler, kaçınılmaz olarak o nimetlerden mahrum olurlar. Eğer sen bu günlerin kıymetini ve arınmak için sana sunulmuş olan bu günlere özgü amellerin faziletini bilmezsen, Allah seni bu günlerin mükemmel nimetleri olan o sâlih amellerden mahrum bırakır.

❻ Bu günlerde “tembellik” ve “atâlet” elbisesini üzerinden çıkar. Gevşekliği bırak. Gafleti terk et. Bil ki bu günlerde çok çalışırsan, kabrinde çok daha iyi ve müsterih bir şekilde bol bol istirahat edeceğin zamanın olacaktır.

❼ Bil ki, bu günlerde nefsini “hak” olan işlerle meşgul etmezsen, kaçınılmaz olarak nefsin seni “batıl” olan işlerle yeterince meşgul edecektir.

❽ Okuduğun ve okuyacağın bilgileri “amel” potasına geçirmezsen, okumuş olmanın sana “yük olmaktan” başka bir fayda sağlamayacağını bil.

❾ Sen bu sayılanları yaptığında işte o zaman gerçek manada “Haccın mebrûr, günahların mağfûr olsun” diyerek seni tebrik edebiliriz. Ve bu, ancak o vakit bizi hakiki anlamda sevindirip mutlu edecektir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamı Geç
TOSBAA-KARAVAN-png-LAN-VERELECEK-png